Český svaz ochránců přírody  57/01 Základní organizace

KOSENKA

Nacházíte se na archivních stránkách, které již nejsou aktualizovány a některé věci mohou být nefunkční.

Aktuální najdete na www.kosenka.cz

Podpořte nás !

Staňte se našim členem

Zúčastněte se pořádaných akcí

Příspěvkem na účet ZO ČSOP KOSENKA 1406083349/0800

Ekoporadna pomáhá

Zeptejte se osobně, telefonicky, e-mailem

Zachraň les

V rámci programu Místo pro přírodu můžete pomoci zachránit bělokarpatský les!

1 m2 zachráníte za 25 Kč
výše pomoci je individuální
www.zachranles.cz

Fotogalerie

Vstoupit

Naše projekty podporují

Město Valašské Klobouky
Zlínský kraj
MŽP
N4G
Nadace VIA
CSOP

Webové stránky byly připraveny a jsou provozovány v rámci programu Českého svazu ochránců přírody "Místo pro přírodu" podpořeného Ministerstvem životního prostředí ČR.

Pozemkový spolek KOSENKA

Pozemkový spolek KOSENKA pro přírodu, krajinu a památky Valašskoklobucka

Cílem pozemkového spolku je ochrana a rozvoj přírodního i kulturního dědictví a bohatství Valašskoklobucka. Tento cíl pozemkový spolek plní ve spolupráci s vlastníky prostřednictvím uživatelských, vlastnických, či jiných správcovských práv k pozemkům a památkám. ”

Pozemkový spolek KOSENKA byl akreditován v roce 1999. Jeho zájmové území se nachází v severní části Chráněné krajinné oblasti bílé Karpaty, která je zároveň biosférickou rezervací UNESCO.

Pozemkový spolek KOSENKA pro přírodu, krajinu a památky Valašskoklobucka byl založen při základní organizaci Českého svazu ochránců přírody KOSENKA ve Valašských Kloboukách, která v tomto regionu působí již více než dvacet let. V současné době má pozemkový spolek KOSENKA právní vztah ke 41 hektarům pozemků /luk a lesů/, ve spolupráci s dalšími vlastníky zajišťuje péči na 15 ha chráněných území. PS chrání, udržuje a využívá dva památkové objekty lidové architektury - valašskou dřevěnici č. 11 a dřevěnici č. 62 a objekt základny v Bílých Potokách. Dále má dohody o využití dalších dvou památkových objektů v soukromém vlastnictví (Pivečkova dřevěnice, dřevěnice u Janíků). Pozemkový spolek rovněž spolupracuje s místními zastupitelstvy, se Správou CHKO Bílé Karpaty a dalšími organizacemi v regionu.

Pozemkový spolek pro přírodu, krajinu a památky Valašskoklobucka řeší:

  • institucionální rozvoj pozemkového spolku pro ochranu přírody a krajiny Valašskokloboucka
  • záchranu a obnovu květnatých luk Bílých Karpat
  • správu a rozvoj mapové aplikace PS KOSENKA
  • ochranu přírody a krajiny obnovenou pastvou ovcí
  • záchranu a využití krajových odrůd ovoce Bílých Karpat
  • záchranu a využití památek lidové architektury - valašské dřevěnice
  • záchranu přírodních evolučních lesů Bílých Karpat – Ščúrnica (www.zachranles.cz)
  • propojení PR Javorůvky a PP Dobšena přírodě blízkým lesem

Co jsou Pozemkové spolky?

Pozemkové spolky (PS) v České republice navazují na tradici okrašlovacích a ochranných pozemkových spolků z první poloviny dvacátého století.

PS jsou organizace podporované jejich členy a sponzory a spolupracují s vlastníky půdy a památek, se zemědělci, sadaři, lesníky, podnikateli, obcemi i státními orgány. Pečlivě zvažují u každého pozemku, památky, jak by mohly být nejlépe chráněny a využity jako místní, regionální a národní přírodní a kulturní dědictví.

Podle toho volí z celé řady možností spolupráce. Členem pozemkového spolku se stává vlastník, který se zaváže, že při hospodaření na jeho půdě budou dodržována určitá pravidla ochrany přírody, krajiny, případně i kulturního dědictví. Může na svůj pozemek (památku) ustavit věcné břemeno a dále hospodařit sám. Není-li schopen o pozemek pečovat, může ho pronajmout pozemkovému spolku, který pak zajistí jeho údržbu. Další možností je i pozemek zapůjčit nebo odprodat nebo i darovat pozemkovému spolku. Základní zásadou pozemkového spolku je, že každá dohoda je dobrovolná. Pozemkový spolek pomáhá v naplnění základního poslání - ochraně přírodního a kulturního dědictví:

  • správou získaných práv k pozemkům a památkám
  • vlastní péčí o svěřené pozemky a památky
  • vzděláváním, osvětou a to trvale se zřetelem k vlastnickým právům i přesvědč ení vlastníků

V roce 1999 převzala po dohodě s ministerstvem životního prostředí Ústřední výkonná rada Českého svazu ochránců přírody funkci Národního pozemkového spolku, který udílí akreditace pozemkovým spolkům, zakládaným po celém území České republiky. Smlouvy, které akreditované pozemkové spolky uzavírají s vlastníky, jsou pak třístranné. Třetí stranou je zde Národní pozemkový spolek. V případě zániku některého z místních spolků přechází výkon práv a povinností, vyplývajících z uzavřených smluv na Národní pozemkový spolek. To je zárukou všem partnerům dohod, že doba platnosti smluv a jejich podmínky budou ze strany pozemkového spolku dodrženy ve všech případech.

Aktuálně

Všechny aktuality »

© 2020 KOSENKA | user | nahoru ↑

ZO ČSOP KOSENKA Brumovská 11 766 01 Valašské Klobouky | mob: 736 777 144 | kosenka@kosenka.cz | https://www.kosenka.cz